Czy Polacy lubią pić kawę?

Palarnia Kawy Białogard zadzwoń 576 501 701

Zachodniopomorskie

Większość Polaków nie wyobraża sobie poranka bez kawy. Nawet najbardziej zaspane osoby, niemal z zamkniętymi oczami, jak po sznurku dochodzą do kuchni, aby zaparzyć codzienną porcję życiodajnego napoju. Kawa dodaje energii, jest czynnikiem porannego rytuału przygotowującego do trudów codziennego dnia. Zapewne moglibyśmy obyć się bez kawy. Dopiero… po co?

Palarnia Kawy Szczecin

 

Krótka historia kawy w Polsce

Kiedy lata temu, bo pod koniec XVII wieku, kawa zagościła na Własnych stołach, była napojem ekskluzywnym. Można stwierdzić, że dosłownie wprowadziła „na salony”, bo przyjmowała się nią jedynie bogata elita kraju. Równocześnie ilość osób widziałam ją zbyt dużo szkodliwą. Z czasem jednak kawa stała się łatwiejsza i zostawiała swój elitarny charakter, na co z pewnością miały wpływ powstające od XVIII wieku kawiarnie. Dalsze dzieje popularności kawy rozwijały się dobrym do przewidzenia torem – wstęp do niej był coraz łatwiejszy, dostępność gatunków wciąż poszerzana, i poprzez to spożycie kawy coraz większe. Zmiany z zwykłych powodów nastąpiły w stanie I Wojny Światowej, w międzywojniu znowu kawa znowu powróciła do łask, aby w czasie drugiego światowego konfliktu stawać się produktem całkowicie deficytowym. Wielki come back stanął w latach PRLu, kiedy picie kawy na stałe wpisałoby w styl niemal wszystkim Polakom. Bez niej nie mogły pracować biura, pracownie, nawet pokoje nauczycielskie w grupach. Najlepsze jakości były szmuglowane i wydawane spod lady lub brane w Pewexie, posiadały jeszcze samą z najbardziej cenionych form łapówek.

zamów kuriera Expres poczta

 

Kawa we nowoczesnej Polsce

W porządkach współczesnych Polacy nie muszą już walczyć o kawę jak o niedostępny towar luksusowy. Oczywiście są gatunki kawy mniej czy bardziej lubiane, a prawdziwi kawosze mają nie tylko swoje ulubione marki, ale i techniki parzenia. Ekspertami w niniejszej części są oczywiście bariści, dla których przyrządzanie kawy wówczas nie tylko zawód, ale często i sztuka sama w sobie. A we naszej kuchni musimy radzić sobie sami, i każdy z nas spełnia to właściwie inaczej.

Palarnia Kawy Szczecin

Jak parzą kawę Polacy?

W najjaśniejszym wydaniu parzenie kawy w naszej kuchni polega na zalaniu jej wrzątkiem z czajnika. Niektórzy kupują kawy ziarniste, które następnie samodzielnie mielą, inni stosują na efekty najprostsze do wykonania – kawy parzone lub rozpuszczalne. Kawa sypana czy te rozpuszczalna jest traktowana tak toż, a potem wzbogacana mało skomplikowanymi dodatkami w role cukru i mleka. Co daleko delikatne osoby zalewają kawę rozpuszczalną wodą gorącą, pomagaj nie wrzącą, niektóre podgrzewają mleko przed dołączeniem do kawy, inne dodają cynamonu, wanilii czy kardamonu.

Palarnia Kawy Szczecin

Wyższy stopień wprowadzenia w parzeniu kawy to kawiarki, czyli urządzenia, i właściwie garnuszki – aluminiowe lub stalowe – ludzie do parzenia kawy metodą ciśnieniową. Kawę w kawiarce wytwarza się na naturalnej kuchence, nie jest obecne narzędzie elektryczne. Trzeba przyznać, że napój zrobiony w kawiarce jest właśnie wysoki w stylu.

Palarnia Kawy Szczecin

Jednak zdecydowanie najłatwiejszym sposobem parzenia kawy, na który coraz częściej decydują się Polacy, jest wykorzystanie ekspresu. Ekspresy do kawy istniały szybko zresztą rynkowe zaś w porządkach PRL-u ale trzeba przyznać, że od drugiej pory dużo się zmieniły – pod każdym względem.

Palarnia Kawy Szczecin

Kawa z ekspresu, niezależnie od jego charakteru, zawsze przewyższa jakością kawę parzoną na żywo wrzątkiem z czajnika. Z serii w niezgód z kawiarką wygrywa prostotą obsługi, a dodatkowo zdecydowanie szerszymi ofertami, bo nawet najprostsze modele oferują mnogość opcji, przy czym nie zatrzymują się one tylko do wyboru między latte, espresso a cappuccino. W sztukę wchodzi regulacja mocy kawy, temperatury parzenia, mielenie ziarnistej kawy i mnóstwo innych kolorów, na które warto zwrócić uwagę, robiąc zakupu. Obecnie cena ekspresów nie istnieje i dużego koszcie dla statystycznego Polaka, natomiast inwestycja w atrakcyjny ekspres do kawy odda się w formie codziennej radości z picia doskonałego napoju.

Palarnia Kawy Szczecin

Zobacz również Czy Polacy lubią pić kawę?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments